Get Adobe Flash player

At yarışları modern toplumlar için sosyal ihtiyaçtır.

Hipodrom kelimesi Yunanca’da ki hippos ve dromos kelimelerinin iç içe geçmeleri ile ortaya çıkmıştır. İpo: at ve dromos: yol demektir. At yarışlarının yapıldığı at alanı olarak tabir edilir.

Tarihte ilk hipodrom Romalılar tarafından yaptırılmıştır. Şu an İstanbul’da kalıntıları bulunan hipodromun orijinali, Roma İmparatoru Septimus Severus tarafından yapılmış, daha sonra Büyük Constantinus tarafından genişletilmiştir. O dönemde yapılan at arabası yarışlarında, öldürmeye varan bir rekabet vardı. Osmanlı döneminde ise hipodrom, cirit oynanan, şehzade sünnetlerinin yapıldığı eğlence alanı olarak kullanıldı.

Günümüzün modern hipodromlarından, İstanbul Veliefendi Hipodromu, 596 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. 2020 metre uzunluğunda 27-36 metre eninde çim yarış pisti, 1870 metre uzunluğunda 17.5-19 metre eninde kum yarış pisti, 1720 metre uzunluğunda 12.5-14 metre eninde kum idman pisti, mevcuttur.

Hipodrom alanında TJK ve Dernek Lokalleri, İdari Binaları, Yarış Atları Hastanesi, Apranti Eğitim Merkezi, Satış mağazası, Müze ve Sergi salonu, 120 masalık piknik alanı, çocuk oyun bahçesi, çeşitli kafeteryalar ve otoparkı bulunmaktadır.

1339 adet ahırı, ayrıca 13 box’luk enternasyonal ahırı bulunmaktadır. Tribün içinde ve çeşitli alanlarda 150 adet oyun gişesi vardır. Ahırlar bölgesinden pistlere çıkışı sağlayan 286 metre uzunluğunda tünel mevcuttur.

Avanos’umuz ‘güzel atlar diyarı’ Kapadokya’nın merkezidir. Halihazırda ilçemizde at çiftlikleri bulunmakta ve at turları düzenlenmektedir. Uygun büyüklükte bir hipodromun ilçemize kazandırılması gereklidir. Böylece yüksek gelirin yanı sıra yeni iş alanları da açılacaktır. Ayrıca Avanos’un tanıtımına çok önemli katkılar sağlayacaktır.