Get Adobe Flash player

Tarım

üzümAvanos halkının yöre çevresinde tahıl üretimine uygun arazisi çoktur. Ancak halk tahıl üretimini gerçekleştirememektedir. Daha çok tarlalardan icar yolu ile gelir elde edebilmektedir.

Bunlara karşın yörenin simgesi olarak ta düşünebileceğimiz BAĞCILIK hala yaygın olarak yapılmaktadır. Bölgede bulunan şarap fabrikaları, üzüm üretiminin sürmesindeki en büyük etkendir. Ancak önemli olan ,üretimin sürmesi ile birlikte verim miktarıdır. Artık yaşlanmış bağlar ve geliri düşük üzüm türleri, üreticinin yüzünü güldürmemektedir.

Geleneksel Bağcılık ve Şaraplık Üzüm

Geleneksel bağcılık kar getirmemektedir. Bağ bozumu sonrası elde edilen üzümün geliri gübre, sulama, ırgat, traktör parasını karşılamıyor. Üstelik ‘cepten para harcayıp bir salkım üzüm yiyemiyoruz’ demiyor muyuz? Bir kilogram üzüm 200.000 TL; bir bardak çaydan ucuz.

Elbette yiyeceğimiz kadar sofralık üzüm üretilmeli ve üzümden yapılan diğer geleneksel ürünler de üretilmelidir. Ama yüksek gelir elde etmek için de şaraplık üzüm üretimine ağırlık vermeliyiz. 2003 senesinde şaraplık üzüm türlerinin beher kilogramı 1.750.000-4.000.000 TL. arasında satılmıştır. Öküz gözü, papaz karası, boğaz kere, kalecik karası bu yüksek geliri elde edecek üzüm türlerindendir. Bu türlerin fideleri çok uygun şartlarda halka sunulup, bağların gençleştirilmesi ve verimli hale getirilmesi sağlanacaktır.

Yüksek gelir elde etmek ve aile bütçesine verimli bir katkıda bulunmak için, geleneksel bağcılık yerine modern usule geçmek gerekmektedir.

  • Bağlarımıza kolay ulaşım için, mevcut yolların ıslahı ve yenilerinin yapılması,
  • Bağların sulanması ve su sorununa çözümler; değirmenbaşından çıkan su bütün köybağı’nın sulanmasında yeterli olmamaktadır. 2002 yılında aynı mevkii de yapılan sondajlarla bulunan su bağların sulanmasında kullanılmalıdır.
  • Bağ ve bahçelerimize elektrik götürülmesi.

Üzümden üretilen diğer ürünler

Şıra, pekmez, köftür, cevizli sucuk, ciğişdetme, pelver, bandırma (razakı ve kurt kuyruğu gibi üzümler salkımı ile, kaynayan suya batırılıp kurutulur), hevenk üzümü, kuru üzüm, üzüm turşusu (razakı üzümünden yapılır).

Geleneksel doğal ürünlerimizi üretimini desteklemek ve geliştirmek görevimizdir. Düzenleyeceğimiz yarışmalarla kendi dallarında başarılı üreticilerimize destek ve taktir amacıyla ödüller verilecektir.

Her mahalleye soku, tandır, fırın ve pekmez ocağı yapılacaktır.

Pancar, patates, buğday ve arpadaki sorunları biliyoruz!

Mazot, elektrik, gübre, tohum ve işçilik maliyeti, düşük fiyattan alım yüzünden karşılanamıyor. Bunları da biliyoruz!

Avanos’a pancar alım istasyonu kurulmalıdır.

Üretici köylüler hacizle karşı karşıyalar. Çiftçilerin ektikleri emek, hasatları ise haciz oluyor.

Avanos’ta Meyvecilik

Bodur elma ve ceviz, Antep fıstığı ve İstanbul alacası benzeri meyvecilik desteklenecektir.