Get Adobe Flash player

SU

Su medeniyettir.

Su, 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan oluşur.

Su, yaşam için havadan sonra gelen en gerekli öğedir. Vücudumuzun %70 sudur. Bir insanın iklime,doğadaki aktivitesine ve ortam ısısına bağlı olarak minimum her gün 2.5 litre su içmesi gerekmektedir. Hiçbir canlı susuz yaşayamaz.

Dünyamızın %70'i sularla kaplıdır. Ancak, tatlı su kaynakları bunun yalnızca %2,5'idir. Bugün dünyada yaşayan insanların beşte biri su kaynaklarının yanlış kullanımı, kirlilik, alan kaybı gibi nedenlerden dolayı sağlıklı, temiz ve içilebilir suya sahip değildir. Günümüzde yaklaşık 1,3 milyar kişi su sıkıntısı çekmektedir.

Bir ülkenin su zengini olabilmesi için, kişi başına düşen yıllık ortalama su miktarının en az 10.000 m³ olması gerekirken, bu miktar Türkiye’de 1.430 m³ tür. Bu rakam, bilinenin aksine Türkiye’nin su zengini olmadığını gözler önüne seriyor.

İÇME SUYUNUN NİTELİKLERİ

 • Su, kokusuz, renksiz, berrak ve içimi hoş olmalıdır.
 • Sularda fenoller, yağlar gibi suya kötü koku ve tat veren maddeler bulunmamalıdır.
 • Su tortusuz ve renksiz olmalıdır.
 • Su, hastalık yapan mikroorganizma ihtiva etmemelidir.
 • Suda bulunan vibrio kolera, salmonella tifüs, hepatit virüsü gibi mikroorganizmalar sudan geçerek hastalığa sebep olurlar. İçme sularının kesinlikle bakteriyolojik kirlilik taşımaması gerekir.
 • Suda sağlığa zararlı kimyasal maddeler bulunmamalıdır.
 • Bazı kimyasal maddeler zehirli etki yapabilir. Arsenik, kadmiyum, krom, kurşun, cıva gibi…
 • Bunun yanında baryum, nitrat, florür, radyoaktif maddeler, amonyum, klorür gibi maddeler sınır değerlerinin üzerinde sağlığa olumsuz etkileri olan maddelerdir.
  Aynı zamanda bazıları suya kirli suların karıştığının göstergesidir.
 • Sular kullanma maksatlarına uygun olmalıdır.
  İçme suyu ve sanayide, kullanma sularında demir, manganez ve sertlik değerleri önemlilik arz eder.
 • Boruların sert su ile aşınması halinde borudan ayrılan elementler su kalitesinin bozulmasına sebep olur.
 • Dünya standartlarına göre;
  Su sertliği [fr] Tür
  1-10 yumuşak su
  10-18 orta sert su
  18-45 sert su

Sert su bütün temizleme ünitelerini etkiler. Sert su ile yıkanan giysiler, zamanla, solar ve sertleşir. Beyaz giysiler sürekli olarak sert su ile yıkandığı zaman grimsi renk alır. Tabaklar ve camlar, bulaşık makinalarında yıkandıklarında zamanla lekeli bir hal alır. Duşa kabinler üzerinde, duvarlarında ve küvette lekelerin oluşmasına sebep olur. Sert su ile yıkanan saçlar, donuk ve yapışık bir görünüme sahip olur. Sabun köpürmez. Çeşitli, ev aletleri de sert sudan etkilenirler. Isıtıldıklarında kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat sudan ayrılır ve alet içinde birikirler. Zamanla cihaz, aynı ısıya ulaşabilmek için daha çok enerji harcar ve ömrü kısalır. Aynı zamanda sert su aletleri aşındırır ve tıkar.

Avanos’ta Kırıkpınar ve diğer su kaynaklarımızı koruyacağız.

Halkımıza içilebilir sağlıklı su ve ödenebilir fatura sağlanacaktır.